Opis
Miód akacjowy – właściwości
Składniki miodu akacjowego czynią z niego źródło cennych związków dla zdrowia. Szczególnie dobroczynnie miód akacjowy wpływa na żołądek i układ pokarmowy, drogi oddechowe oraz układ moczowy.
Miód akacjowy zawiera więcej sacharozy niż pozostałe miody nektarowe. Z tego względu spożycie go w zbyt dużej ilości naraz może spowodować uczucie drapania w gardle. Miód akacjowy jest polecany dzieciom, które skończyły rok (zaczynając od małych ilości, np. od 0,5 łyżeczki). Jego słodki smak z pewnością przypadnie najmłodszym do gustu.
Zastosowanie miodu akacjowego
Leczniczo, w stanach chorobowych, miód akacjowy należy przyjmować 3 razy dziennie po 1–2 łyżki stołowe rozpuszczone w szklance ciepłej wody (godzinę przed albo godzinę po posiłku). Uwaga! Miodu nie należy łączyć z gorącym płynem, ponieważ w wysokiej temperaturze traci cenne właściwości. Jeśli miód akacjowy ma być dodatkiem do herbaty, napój trzeba najpierw przestudzić.
W przypadku kaszlu należy stosować miód akacjowy w większych ilościach (nawet 50 ml rozpuszczonych w 250 ml ciepłej wody albo w naparze przygotowanym z kwiatów malwy). Z kolei osoby mające problemy z zasypianiem i skarżące się na bezsenność mogą rozpuścić 1–2 łyżki miodu akacjowego w ciepłym mleku i wypić przed snem.
Miód akacjowy stosowany zewnętrznie może być remedium na problemy skórne, np. na spierzchnięte usta. Z kolei przykładanie miodu na rany przyspiesza proces gojenia. Miód akacjowy jest szczególnie skuteczny w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie Gram-dodatnie, takie jak gronkowce czy paciorkowce. Również kosmetologia czerpie z cennych właściwości miodu akacjowego – jest on wartościowym składnikiem maseczek na twarz oraz włosy.