BLOG

Właściwości miodu kremowanego

 

Czym jest miód kremowany?

Miód kremowany ma konsystencję margaryny, lub gęstego majonezu. Jest łatwy do wyjmowania z naczynia i rozprowadzania po pieczywie. Dobrze skremowany miód nie powinien ponownie krystalizować.  Poprawnie skremowany jest puszysty, nie ma wyczuwalnych kryształków, charakteryzuje się silnym aromatem

Świeży miód rzepakowy ma konsystencję płynną, jednak z uwagi na dużą zawartość cukrów prostych, zwłaszcza glukozy, szybko (nawet po upływie tygodnia od miodobrania) zaczyna się krystalizować i twardnieć. Dlatego dużą popularnością cieszy się miód rzepakowy kremowany. Technika jego przygotowywania polega na długotrwałym, mechanicznym mieszaniu świeżo pozyskanej patoki (czyli produktu w stanie płynnym) aż do momentu krystalizacji. Naturalna zmiana konsystencji wpływa na kolor miodu rzepakowego. W stanie płynnym jest niemal bezbarwny lub lekko słomkowy z odcieniem zielonawym, po skrystalizowaniu staje się biały lub szaro-kremowy.

W trakcie procesu kremowania do miodu nie powinno się nic dodawać, dzięki czemu wartości odżywcze miodu kremowanego są takie same, jak produktu w stanie naturalnym. Zyskuje za to dodatkowe walory, przede wszystkim nie rozwarstwia się, co minimalizuje ryzyko fermentacji. Łatwiej go również rozsmarowywać na pieczywie.

Kremowany miód rzepakowy powinien być przechowywany w ciemnym i suchym pomieszczeniu. Najlepsza dla niego temperatura to 20–22°C.

 

Miód faceliowy - mało znany przysmak

Miód faceliowy jest jednym z mniej znanych miodów, ale warto go kupować i jeść, gdyż wykazuje właściwości wzmacniające organizm. Posiada delikatny, lekko kwaskowaty smak, często ceniony przez dzieci.

Miód faceliowy to miód kwiatowy wytwarzany przez pszczoły na bazie materiałów zebranych z kwiatów facelii błękitnej, rośliny kiedyś uprawianej na paszę dla zwierząt, a obecnie hodowanej głównie ze względu na właściwości miododajne.

Miód faceliowy ma kolor jasnożółty lub zielonkawy. Jest przyjemny i delikatny w smaku, w czym przypomina miód akacjowy, jest od niego jednak bardziej aromatyczny i posiada kwaskowaty posmak. Jeśli kolor zakupionego miodu jest ciemniejszy, oznacza to, że nie występuje w nim przewadze nektar zebrany przez pszczoły z facelii i mamy do czynienia z mieszanką wielokwiatową. Takie przypadki są dość częste, ponieważ kwitnie ona równocześnie z wieloma innymi kwiatami.

Miód faceliowy, gdy nastąpiła krystalizacja, przybiera barwę jasnokremową lub niemal białą.

Miód faceliowy – mało znany przysmak

Każdy z nas szuka skutecznych sposobów jak przetrwać te rekordowo wysokie temperatury. Jednym z przyjemniejszych sposobów na schłodzenie się jest przygotowanie domowej lemoniady. Naszym zdaniem najlepszy smak lemoniadzie nadaje miód akacjowy, ale możecie wykorzystać w zasadzie każdy rodzaj miodu, jaki macie pod ręką.

Przepis jest naprawdę prosty. Wystarczy połączyć w dzbanku:

1/2 cytryny pokrojonej w plasterki,
1/2 limonki pokrojonej w plasterki,
kilka gałązek mięty,
3 łyżki miodu,
około 1 litr wody niegazowanej
i 10 kostek lodu.

Po wypiciu szklanki tak orzeźwiającego napoju nawet największe upały staną się bardziej znośne.